נגישות
headline
 מדריך צילוםסוגי קבצים


בפרק הקודם הוזכר השוני בסוג הקובץ הנשמר במצלמת P&S לבין סוג הקובץ הנשמר במצלמת DSLR. כאן נפרט את ההבדל בין סוגי קבצי תמונה שונים.

התמונה הדיגיטלית מורכבת מפיקסלים קטנים (על כך ניתן לקרוא בפרק הדן בהמצאת המצלמה שבאתר זה). כל פיקסל (תא צבע - בתרגום חופשי לעברית) הוא ריבוע קטן מאוד בעל צבע מסוים ורמת בהירות מסוימת. קובץ התמונה הפשוט ביותר הוא קובץ המכיל את המידע של כל פיקסל ופיקסל שבתמונה. כלומר, הקובץ יכיל עבור כל פיקסל בתמונה את צבעו ואת רמת הבהירות שלו. קובץ מסוג זה יהיה קובץ BitMap ויהיה בעל סיומת BMP. מכיוון שהקובץ מכיל מידע עבור כל פיקסל יהיה הקובץ בעל תפוסת מידע/זיכרון גבוהה בכרטיס זיכרון הפלאש.

כדי להקטין את תפוסת משאב הזיכרון עבור קבצי התמונה פותח אלגוריתם של דחיסה. אלגוריתם דחיסה מפורסם ונפוץ של קבצי תמונה הוא אלגוריתם מסוג JPEG. במקום לשמור את המידע המדויק עבור כל פיקסל נשמור את התמונה כאוסף של פונקציות. שמירת הפונקציות תדרוש הרבה פחות תפוסת זיכרון, אך זה בה על חשבון איכות התמונה. בנוסף לכך, כל מידע או שינוי בתמונה שאינו מורגש בעין האנושית או שכמעט ואינו מורגש בה נזרק מהתמונה ואינו נשמר.

BitMap & JPEG
תמונה מסוג bitmap | תמונה מסוג JPEG

Bitmap מול JPEG


בדוגמה שלעיל קשה במבט חטוף להבחין בהבדל באיכות בין שתי התמונות. אבל מבט קרוב יותר, למשל על השפם של החתול, יחשוף את ההבדל.

בפתיחת קובץ JPEG מתבצע תהליך הפוך של שיחזור התמונה מתוך הפונקציות שנשמרו. תהליך זה אורך זמן ארוך יותר מפתיחת קובץ Bitmap, אך לרוב אין זה מורגש כל עוד מהירות המעבד וגודל הקבצים סבירים.

חיסרון זה הוא זניח לעומת הפגיעה באיכות התמונה. מכיוון שבתהליך כיווץ התמונה אבד המידע המדויק של כל תא זיכרון, התמונה שתתקבל אחרי שיחזור התמונה תהיה רק משוערכת ולא מדויקת. על מידת כיווץ התמונה בהפיכה לקובץ JPEG ניתן לשלוט. ככל שהכיווץ יהיה גדול יותר יתקבל קובץ בעל תפוסת זיכרון קטנה יותר, אך בעל איכות תמונה גרועה יותר.

BitMap Versus JPEG
תמונה מסוג bitmap | תמונה מסוג JPEG

עיוות התמונה בקובץ מסוג JPEG


בדוגמה שלעיל הוגדל איזור העין של החתול מהדוגמה הקודמת. ניתן להבחין בעיוות המתקבל בתמונת JPEG. ניתן להבחין בגבולות דקים המחלקים את תמונת ה- JPEG לריבועים.

במצלמות P&S מקובל שהמצלמה שומרת את הקבצים על כרטיס הזיכרון כקובצי JPEG.

הפיקסלים המרכיבים את התמונה הדיגיטלית מתקבלים מעיבוד המידע החשמלי המגיע מחיישני האור הדיגיטליים. קובץ מסוג RAW שומר את המידע המלא שהגיע מהחיישנים ללא שום איבוד של עומק צבע, טווח חדות ובהירות וכו'. בזכות שנשמר המידע המלא ניתן לאחר הצילום לעבד את התמונה ולשנות את פרמטרי הצילום, כמו הבהרה של התמונה, הגדלת הניגודיות בה, שינוי מרקם הצבעים וכדומה. מכיוון שקובץ RAW שומר מידע רב וללא כל דחיסה הוא צורך תפוסת זיכרון גדולה, איטי לפתיחה וגם דורש תוכנה מיוחדת שתתרגם את המידע לתמונה.

במצלמות DSLR ניתן לשמור את התמונות כקובצי JPEG ואו כקובצי RAW.

[לפרק הקודם | לפרק הבא]

[ מבנה המצלמה | גורמי הצילום | הרכבת התמונה | חצובה ומייצב תמונה | P&S לעומת DSLR | סוגי קבצים | צילום HDR | צילום פנורמי | עריכת תמונה ]